TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05H301K-S-2
ROV05H301K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05H301K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 270V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05H301K-S-2.pdf
Availability of ROV05H301K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV05H301K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05H301K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV05H301K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts195VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05H301K-S-2
ROV05H301K-S-2 Details Description
Related parts for ROV05H301K-S-2
CONN FFC VERT 5POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 100W datasheet.pdf
HEADER 3POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf