TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05H471K-S
ROV05H471K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV05H471K-S
Brief Description
VARISTOR 423V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05H471K-S.pdf
Availability of ROV05H471K-S
QUANTITY
ROV05H471K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05H471K-S
Internal Part NumberEIS-ROV05H471K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 5mm