TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-181K-S-2
ROV07-181K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-181K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-181K-S-2.pdf
Availability of ROV07-181K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07-181K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-181K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-181K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy13J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-181K-S-2
ROV07-181K-S-2 Details Description
Related parts for ROV07-181K-S-2
PANEL SIDE 49X16X.05" BLACK 1/PR datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf