TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-271K-S-2
ROV07-271K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-271K-S-2
Brief Description
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-271K-S-2.pdf
Availability of ROV07-271K-S-2
QUANTITY
ROV07-271K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-271K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-271K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy19.8J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-271K-S-2
ROV07-271K-S-2 Details Description
Related parts for ROV07-271K-S-2
IC SUPERVISOR MPU 2.63V WD 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SRAM 8MB 70NS 44TSOP datasheet.pdf
INS ASY 150 POS RR A600 SEALED datasheet.pdf