TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-331K-S
ROV07-331K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-331K-S
Brief Description
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-331K-S.pdf
Availability of ROV07-331K-S
QUANTITY
ROV07-331K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-331K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07-331K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)297V
Varistor Voltage (Typ)330V
Varistor Voltage (Max)363V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts210VAC
Maximum DC Volts275VDC
Energy23J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-331K-S
Related LinksROV07-, ROV07-331K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-331K-S Details Description
Related parts for ROV07-331K-S
DSUB CABLE - CFP15G/AE15G/X datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 100 DEG PROBE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 50V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf