Vishay/Vitramon VJ0805D511FLBAT
VJ0805D511FLBAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511FLBAT
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511FLBAT.pdf
Availability of VJ0805D511FLBAT
QUANTITY
VJ0805D511FLBAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511FLBAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511FLBAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511FLBAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511FLBAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511FLBAT Details Description
Related parts for VJ0805D511FLBAT
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V SSOT24-4 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 01005 datasheet.pdf