TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H201K-S
ROV07H201K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H201K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H201K-S.pdf
Availability of ROV07H201K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07H201K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H201K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07H201K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)180V
Varistor Voltage (Typ)200V
Varistor Voltage (Max)220V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy17.5J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H201K-S
Related LinksROV07H, ROV07H201K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H201K-S Details Description
Related parts for ROV07H201K-S
WIRE TIE 4.5" 18LBS NATURAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2K OHM 20SSOP datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 3R 8.25KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf