TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H220L-S
ROV07H220L-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H220L-S
Brief Description
VARISTOR 18.7V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H220L-S.pdf
Availability of ROV07H220L-S
QUANTITY
ROV07H220L-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H220L-S
Internal Part NumberEIS-ROV07H220L-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy1.7J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H220L-S
Related LinksROV07H, ROV07H220L-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H220L-S Details Description
Related parts for ROV07H220L-S
HOOK-UP STRND 24AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/18/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS 16MSOP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 125VDC datasheet.pdf