TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H220L
ROV07H220L picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H220L
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 18.7V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H220L.pdf
Availability of ROV07H220L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07H220L Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H220L
Internal Part NumberEIS-ROV07H220L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy1.7J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H220L
Related LinksROV07, ROV07H220L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H220L Details Description
Related parts for ROV07H220L
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
T3008, 2N/C, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf