TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H361K
ROV07H361K picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H361K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H361K.pdf
Availability of ROV07H361K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07H361K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H361K
Internal Part NumberEIS-ROV07H361K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy32J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H361K
Related LinksROV07, ROV07H361K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H361K Details Description
Related parts for ROV07H361K
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A UHFM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 3A TO220-2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf