TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H361K
ROV07H361K picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H361K
Brief Description
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H361K.pdf
Availability of ROV07H361K
QUANTITY
ROV07H361K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H361K
Internal Part NumberEIS-ROV07H361K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy32J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H361K
Related LinksROV07, ROV07H361K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H361K Details Description
Related parts for ROV07H361K
IDC CABLE- AKR34A/ AE34M / APK34 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 2812 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS SMT GOLD datasheet.pdf