TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H470K
ROV07H470K picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H470K
Brief Description
VARISTOR 42.3V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H470K.pdf
Availability of ROV07H470K
QUANTITY
ROV07H470K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H470K
Internal Part NumberEIS-ROV07H470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy3.8J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H470K
Related LinksROV07, ROV07H470K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H470K Details Description
Related parts for ROV07H470K
Crystal 3.93216MHz 30ppm 17pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 740MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN JACK BULKHEAD FRONT MT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO VM 20-SSOP datasheet.pdf
TIMER MULTI FNCTN MLT RANGE DIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf