TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H680K
ROV07H680K picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H680K
Brief Description
VARISTOR 61.2V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H680K.pdf
Availability of ROV07H680K
QUANTITY
ROV07H680K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H680K
Internal Part NumberEIS-ROV07H680K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy5.4J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H680K
Related LinksROV07, ROV07H680K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H680K Details Description
Related parts for ROV07H680K
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 343VC R6 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf