TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H820K-2
ROV07H820K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H820K-2
Brief Description
VARISTOR 73.8V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H820K-2.pdf
Availability of ROV07H820K-2
QUANTITY
ROV07H820K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H820K-2
Internal Part NumberEIS-ROV07H820K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts65VDC
Energy7.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H820K-2
Related LinksROV07H, ROV07H820K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H820K-2 Details Description
Related parts for ROV07H820K-2
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75NS TBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SHELL FOR 40POS PLUG datasheet.pdf