TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-431K-S
ROV10-431K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-431K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 387V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-431K-S.pdf
Availability of ROV10-431K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV10-431K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-431K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10-431K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy66J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-431K-S
Related LinksROV10-, ROV10-431K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-431K-S Details Description
Related parts for ROV10-431K-S
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
E-BASE FOR INCANDESCENT LIGHT datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-24AWG .062 TIN datasheet.pdf
FUSE CLASS L 1350A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PLUG RWE 5.08MM EMATE 12 ASY datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" WHT JACKS datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
1500UF 25V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf