TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-511K
ROV10-511K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-511K
Brief Description
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-511K.pdf
Availability of ROV10-511K
QUANTITY
ROV10-511K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-511K
Internal Part NumberEIS-ROV10-511K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts418VDC
Energy74J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-511K
Related LinksROV10, ROV10-511K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-511K Details Description
Related parts for ROV10-511K
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE VARI 16-QSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf