TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-560K
ROV10-560K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-560K
Brief Description
VARISTOR 50.4V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-560K.pdf
Availability of ROV10-560K
QUANTITY
ROV10-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-560K
Internal Part NumberEIS-ROV10-560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy7.0J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-560K
Related LinksROV10, ROV10-560K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-560K Details Description
Related parts for ROV10-560K
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 25POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf