TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H470K-2
ROV10H470K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H470K-2
Brief Description
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H470K-2.pdf
Availability of ROV10H470K-2
QUANTITY
ROV10H470K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H470K-2
Internal Part NumberEIS-ROV10H470K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy6.8J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H470K-2
Related LinksROV10H, ROV10H470K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H470K-2 Details Description
Related parts for ROV10H470K-2
FIXED IND 3.3UH 16.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.5V 18W OUT SMD datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf