TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H751K
ROV10H751K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H751K
Brief Description
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H751K.pdf
Availability of ROV10H751K
QUANTITY
ROV10H751K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H751K
Internal Part NumberEIS-ROV10H751K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy115J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H751K
Related LinksROV10, ROV10H751K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H751K Details Description
Related parts for ROV10H751K
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-G-140-E2 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf