TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-621K-S-2
ROV14-621K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-621K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-621K-S-2.pdf
Availability of ROV14-621K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14-621K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-621K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14-621K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy164J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-621K-S-2
ROV14-621K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14-621K-S-2
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK 50/125 AQUA datasheet.pdf
VARISTOR 156V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf