Cornell Dubilier Electronics SLPX182M180E4P3
SLPX182M180E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX182M180E4P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
SLPX182M180E4P3.pdf
Availability of SLPX182M180E4P3
QUANTITY
SLPX182M180E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX182M180E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX182M180E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX182M180E4P3
Related LinksSLPX182, SLPX182M180E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX182M180E4P3 Details Description
Related parts for SLPX182M180E4P3
TRIAC ALTERNISTOR 400V TO218X datasheet.pdf
CABLE SHIELD M-F 3POS PVC 1.0M datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 940MA 170 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 240VAC TERM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
SR BTS PCLONG 14 ASY C datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf