TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14E201K
ROV14E201K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14E201K
Brief Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14E201K.pdf
Availability of ROV14E201K
QUANTITY
ROV14E201K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14E201K
Internal Part NumberEIS-ROV14E201K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)180V
Varistor Voltage (Typ)200V
Varistor Voltage (Max)220V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy84J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14E201K
Related LinksROV14, ROV14E201K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14E201K Details Description
Related parts for ROV14E201K
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40KSPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 755MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf