TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H220L-S-2
ROV14H220L-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H220L-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 18.7V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H220L-S-2.pdf
Availability of ROV14H220L-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14H220L-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H220L-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H220L-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy6.3J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H220L-S-2
ROV14H220L-S-2 Details Description
Related parts for ROV14H220L-S-2
RES 1.1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 538 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf