TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H680K-S-2
ROV14H680K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H680K-S-2
Brief Description
VARISTOR 61.2V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H680K-S-2.pdf
Availability of ROV14H680K-S-2
QUANTITY
ROV14H680K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H680K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H680K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H680K-S-2
ROV14H680K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14H680K-S-2
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
28 MODIV HSG COMP DR .100 POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D4NH-4BAS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf