TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H680K-S
ROV14H680K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H680K-S
Brief Description
VARISTOR 61.2V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H680K-S.pdf
Availability of ROV14H680K-S
QUANTITY
ROV14H680K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H680K-S
Internal Part NumberEIS-ROV14H680K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H680K-S
Related LinksROV14H, ROV14H680K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H680K-S Details Description
Related parts for ROV14H680K-S
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 5MFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 40A D-55 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8CONT DIN RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
G5 MOTOR OIL SEAL 200W datasheet.pdf