TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-470L-2
ROV20-470L-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-470L-2
Brief Description
VARISTOR 39.95V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-470L-2.pdf
Availability of ROV20-470L-2
QUANTITY
ROV20-470L-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-470L-2
Internal Part NumberEIS-ROV20-470L-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)39.95V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)54.05V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy17J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-470L-2
Related LinksROV20-, ROV20-470L-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-470L-2 Details Description
Related parts for ROV20-470L-2
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
E.I. 4P CAP datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 35 V datasheet.pdf