TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20E241K
ROV20E241K picture photo
Mfg. Part Number
ROV20E241K
Brief Description
VARISTOR 216V 12.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20E241K.pdf
Availability of ROV20E241K
QUANTITY
ROV20E241K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20E241K
Internal Part NumberEIS-ROV20E241K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge12.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy202J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20E241K
Related LinksROV20, ROV20E241K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20E241K Details Description
Related parts for ROV20E241K
THERMISTOR GLASS 4K OHM DO-35 datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST 2POS SMT 50V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 220MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf