TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20E271K-S
ROV20E271K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20E271K-S
Brief Description
VARISTOR 243V 12.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20E271K-S.pdf
Availability of ROV20E271K-S
QUANTITY
ROV20E271K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20E271K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20E271K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge12.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy227J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20E271K-S
Related LinksROV20E, ROV20E271K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20E271K-S Details Description
Related parts for ROV20E271K-S
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 440NH 68A 0.24 MOHM datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN TO272-2 datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf