TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H102K-S
ROV20H102K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H102K-S
Brief Description
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H102K-S.pdf
Availability of ROV20H102K-S
QUANTITY
ROV20H102K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H102K-S
Internal Part NumberEIS-ROV20H102K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy566J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H102K-S
Related LinksROV20H, ROV20H102K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H102K-S Details Description
Related parts for ROV20H102K-S
LED STRIP 3.27" 525NM GREEN 12V datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
RES 499K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-TQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.88V 53W datasheet.pdf