TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H121K-S-2
ROV20H121K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H121K-S-2
Brief Description
VARISTOR 108V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H121K-S-2.pdf
Availability of ROV20H121K-S-2
QUANTITY
ROV20H121K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H121K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H121K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts100VDC
Energy88J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H121K-S-2
ROV20H121K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20H121K-S-2
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 13 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 400MA 80 MOHM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MEC 128K SRAM 128VTQFP datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf