TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H181K-2
ROV20H181K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H181K-2
Brief Description
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H181K-2.pdf
Availability of ROV20H181K-2
QUANTITY
ROV20H181K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H181K-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H181K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy130J
Package / CaseDisc 20mm