TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H361K-S-2
ROV20H361K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H361K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H361K-S-2.pdf
Availability of ROV20H361K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV20H361K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H361K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H361K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy255J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H361K-S-2
ROV20H361K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20H361K-S-2
CONN FMALE RCPT 6PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .62" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf