Vishay/Dale ROX150100MFKEL
ROX150100MFKEL picture photo
Mfg. Part Number
ROX150100MFKEL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100M OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
ROX150100MFKEL.pdf
Availability of ROX150100MFKEL
QUANTITY
ROX150100MFKEL Order Process
Ship out your order
Specifications of ROX150100MFKEL
Internal Part NumberEIS-ROX150100MFKEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesROX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.550" L (7.87mm x 39.37mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROX150100MFKEL
Related LinksROX1501, ROX150100MFKEL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ROX150100MFKEL Details Description
Related parts for ROX150100MFKEL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 200VAC 3A 24VDC datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
5+5 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf