Recom Power RP10-1205SE/N/M1-HC
RP10-1205SE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1205SE/N/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP10-1205SE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1205SE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-1205SE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1205SE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1205SE/N/M1-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1205SE/N/M1-HC
Related LinksRP10-1205, RP10-1205SE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1205SE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1205SE/N/M1-HC
IC VIDEO AMP DIFF IN/OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf