Recom Power RP10-1205SE/N/M1
RP10-1205SE/N/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1205SE/N/M1
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP10-1205SE/N/M1.pdf
Availability of RP10-1205SE/N/M1
QUANTITY
RP10-1205SE/N/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1205SE/N/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-1205SE/N/M1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1205SE/N/M1
Related LinksRP10-120, RP10-1205SE/N/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1205SE/N/M1 Details Description
Related parts for RP10-1205SE/N/M1
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20DIP datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH LEAF LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FB-5R ASY 120 SIG HDR SL 4.25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf