Recom Power RP10-1212SE/P/M1
RP10-1212SE/P/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1212SE/P/M1
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-1212SE/P/M1.pdf
Availability of RP10-1212SE/P/M1
QUANTITY
RP10-1212SE/P/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1212SE/P/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-1212SE/P/M1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1212SE/P/M1
Related LinksRP10-121, RP10-1212SE/P/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1212SE/P/M1 Details Description
Related parts for RP10-1212SE/P/M1
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 19POS .156 30AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 442 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf