Recom Power RP10-1215DE/M1-HC
RP10-1215DE/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1215DE/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP10-1215DE/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1215DE/M1-HC
QUANTITY
RP10-1215DE/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1215DE/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1215DE/M1-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W