Recom Power RP10-2412SE/M1
RP10-2412SE/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SE/M1
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SE/M1.pdf
Availability of RP10-2412SE/M1
QUANTITY
RP10-2412SE/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SE/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SE/M1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SE/M1
Related LinksRP10-24, RP10-2412SE/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SE/M1 Details Description
Related parts for RP10-2412SE/M1
FIXED IND 330UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CX LITE SITE LIC ANNUAL datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 12" datasheet.pdf