Recom Power RP10-2412SEW-HC
RP10-2412SEW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SEW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SEW-HC.pdf
Availability of RP10-2412SEW-HC
QUANTITY
RP10-2412SEW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SEW-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SEW-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SEW-HC
Related LinksRP10-24, RP10-2412SEW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SEW-HC Details Description
Related parts for RP10-2412SEW-HC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ45 PLUGS CIRCULAR datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 6CIRC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MTCA ADVANCEDMC CON:CARD+ datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 60POS datasheet.pdf