Recom Power RP10-2412SEW/N/M2
RP10-2412SEW/N/M2 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SEW/N/M2
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SEW/N/M2.pdf
Availability of RP10-2412SEW/N/M2
QUANTITY
RP10-2412SEW/N/M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SEW/N/M2
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SEW/N/M2
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SEW/N/M2
Related LinksRP10-241, RP10-2412SEW/N/M2 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SEW/N/M2 Details Description
Related parts for RP10-2412SEW/N/M2
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 400A MS013 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 6M 32TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 55W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 8SO datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf