Recom Power RP10-2415DE/P/M1-HC
RP10-2415DE/P/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2415DE/P/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15V
Datasheet Download
RP10-2415DE/P/M1-HC.pdf
Availability of RP10-2415DE/P/M1-HC
QUANTITY
RP10-2415DE/P/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2415DE/P/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2415DE/P/M1-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2415DE/P/M1-HC
Related LinksRP10-2415, RP10-2415DE/P/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2415DE/P/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-2415DE/P/M1-HC
IDC CABLE - MKR50K/MC50F/MPD50K datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
MANUAL RIBBON CABLE TERM datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 277VDC 65VDC datasheet.pdf