Recom Power RP10-2415DEW/P
RP10-2415DEW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2415DEW/P
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP10-2415DEW/P.pdf
Availability of RP10-2415DEW/P
QUANTITY
RP10-2415DEW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2415DEW/P
Internal Part NumberEIS-RP10-2415DEW/P
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2415DEW/P
Related LinksRP10-24, RP10-2415DEW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2415DEW/P Details Description
Related parts for RP10-2415DEW/P
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES WW 3W 0.18 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.35A 106 MOHM datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf