Recom Power RP10-483.3SEW/N-HC
RP10-483.3SEW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-483.3SEW/N-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP10-483.3SEW/N-HC.pdf
Availability of RP10-483.3SEW/N-HC
QUANTITY
RP10-483.3SEW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-483.3SEW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-483.3SEW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max6.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-483.3SEW/N-HC
Related LinksRP10-483., RP10-483.3SEW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-483.3SEW/N-HC Details Description
Related parts for RP10-483.3SEW/N-HC
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 60POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 300A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf