Susumu RP1005S-150-G
RP1005S-150-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1005S-150-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 2% 1/6W 0402
Datasheet Download
RP1005S-150-G.pdf
Availability of RP1005S-150-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1005S-150-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1005S-150-G
Internal Part NumberEIS-RP1005S-150-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1005S-150-G
Related LinksRP1005, RP1005S-150-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1005S-150-G Details Description
Related parts for RP1005S-150-G
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf