Susumu RP1005S-R18-J
RP1005S-R18-J picture photo
Mfg. Part Number
RP1005S-R18-J
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/6W 0402
Datasheet Download
RP1005S-R18-J.pdf
Availability of RP1005S-R18-J
QUANTITY
RP1005S-R18-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1005S-R18-J
Internal Part NumberEIS-RP1005S-R18-J
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1005S-R18-J
Related LinksRP1005, RP1005S-R18-J Datasheet, Susumu Distributor
RP1005S-R18-J Details Description
Related parts for RP1005S-R18-J
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 7POS .100 TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf