Recom Power RP12-1212DA/SMD
RP12-1212DA/SMD picture photo
Mfg. Part Number
RP12-1212DA/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP12-1212DA/SMD.pdf
Availability of RP12-1212DA/SMD
QUANTITY
RP12-1212DA/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-1212DA/SMD
Internal Part NumberEIS-RP12-1212DA/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-1212DA/SMD
Related LinksRP12-12, RP12-1212DA/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-1212DA/SMD Details Description
Related parts for RP12-1212DA/SMD
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 362 MOHM datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 380MA 450 MOHM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /NAIL DR TIN datasheet.pdf