Recom Power RP12-2405DA/SMD
RP12-2405DA/SMD picture photo
Mfg. Part Number
RP12-2405DA/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12W 18-36VIN +/-05V
Datasheet Download
RP12-2405DA/SMD.pdf
Availability of RP12-2405DA/SMD
QUANTITY
RP12-2405DA/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-2405DA/SMD
Internal Part NumberEIS-RP12-2405DA/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.2A, 1.2A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-2405DA/SMD
Related LinksRP12-24, RP12-2405DA/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-2405DA/SMD Details Description
Related parts for RP12-2405DA/SMD
JACK W/SOCKET INSERT (12 CON) datasheet.pdf
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf