Hirose Electric Co Ltd RP13A-12PG-20SC(71)
RP13A-12PG-20SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12PG-20SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP13A-12PG-20SC(71).pdf
Availability of RP13A-12PG-20SC(71)
QUANTITY
RP13A-12PG-20SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12PG-20SC(71)
Internal Part NumberEIS-RP13A-12PG-20SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12PG-20SC(71)
Related LinksRP13A-12P, RP13A-12PG-20SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12PG-20SC(71) Details Description
Related parts for RP13A-12PG-20SC(71)
CONN SOCKET 40PIN GOLD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 6MLP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS DUAL 48VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf