Hirose Electric Co Ltd RP13A-12RC-20PB
RP13A-12RC-20PB picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12RC-20PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 20POS R/A MALE DIP
Datasheet Download
RP13A-12RC-20PB.pdf
Availability of RP13A-12RC-20PB
QUANTITY
RP13A-12RC-20PB Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12RC-20PB
Internal Part NumberEIS-RP13A-12RC-20PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated30VAC
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12RC-20PB
Related LinksRP13A-1, RP13A-12RC-20PB Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12RC-20PB Details Description
Related parts for RP13A-12RC-20PB
RES SMD 332 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 240UF 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 376-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf