Recom Power RP15-1205SA
RP15-1205SA picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205SA
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205SA.pdf
Availability of RP15-1205SA
QUANTITY
RP15-1205SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205SA
Internal Part NumberEIS-RP15-1205SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205SA
Related LinksRP15-, RP15-1205SA Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205SA Details Description
Related parts for RP15-1205SA
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1100A 1000VAC datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE SET,SILL TO GOLDL ADPTR datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf